Dan žena u Medicinskom centru Gorica obilježavamo na više načina, a jedan je da odobravamo 10 % popusta na vrlo važne pretrage: mamografiju, ultrazvuk dojki i magnetsku rezonanciju dojki.
Žene su kroz povijest izborile brojna prava, ali jedno od najvažnijih je briga o vlastitom tijelu. Svi znamo kako je prevencija ključ dugog i zdravog života, a redoviti pregledi dojki mogu spasiti život. Upravo zato vam povodom obilježavanja Dana žena darujemo 10% popusta na tri važne pretrage: mamografiju, ultrazvuk dojki i magnetsku rezonanciju dojki. Popust vrijedi u razdoblju od 5. do 12. ožujka 2025. godine. Naime, važno je u tom razdoblju naručiti se, moguće je da ćete sam termin odraditi i kasnije, jer se pregled mora uskladiti i s menstrualnim ciklusom.
Rak dojke – najčešća maligna bolest među ženama
Često pišemo o problemu raka dojki i važnosti preventivnih pregleda. Naime, razlog je taj što, prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, rak dojke obuhvaća četvrtinu svih novooboljelih žena u Hrvatskoj. Najčešće se dijagnosticira kod žena starijih od 50 godina, no može se pojaviti i kod mlađih. Redoviti ultrazvučni pregledi, mamografija, magnetska rezonancija te samopregled dojki važni su za rano otkrivanje ove bolesti kada su šanse za izlječenje izuzetno visoke. Više od 90 % bolesnica s rakom dojke može se izliječiti ako se dijagnoza postavi u početnom stadiju i ispravno liječi.

Još nije poznato što je točan uzrok nastanka raka dojke, no poznato je kako sve počinje zbog oštećenja i mutacije DNA u stanici tkiva dojke što uzrokuje abnormalni (nekontrolirani) rast i razmnožavanje stanica dojke. Takve oštećene stanice dijele se puno brže od zdravih, nakupljaju se formirajući kvržicu, tumorsku masu. Posljedica toga je razvoj malignog tumora.
Rak dojke može početi u različitim dijelovima dojke, ali ipak najčešće nastaje u mliječnim kanalićima, koji prenose mlijeko do bradavice (duktalni tip raka). Ponekad nastaje u mliječnim žlijezdama dojke, koje proizvode mlijeko (lobularni tip raka). Postoje i drugi nešto rjeđi tipovi raka dojke. Mali broj malignih tumora započinje u drugim stanicama ili tkivu unutar dojke.
Znači, rak dojke nastaje kada normalne stanice dojke promijene svojstva i počnu se nekontrolirano umnažati. U određenim slučajevima može metastazirati u druge dijelove tijela putem limfnog ili krvnog sustava. Bilo tko može oboljeti od raka dojke, no najčešće pogađa žene starije od 50 godina i zato u Hrvatskoj postoji Nacionalni program ranog otkrivanja raka dojke za žene u dobi od 50 do 69 godina. Kada je potrebno napraviti prvi mamografski pregled? Kako se približavate 40. godini života, potrebno je napraviti prvi pregled. No, u slučaju povišenog rizika i ranije.
Prema podacima koje nalazimo i na stranici Zavoda za javno zdravstvo Zagrebačke županije, rizični čimbenici za razvoj raka dojke uključuju:
- stariju dob,
- ranu prvu menstruaciju (prije 12. godine),
- kasnu menopauzu (nakon 50. godine),
- nerađanje ili prvo rađanje nakon 30. godine,
- obiteljsku anamnezu raka dojke ili jajnika,
- prethodne bolesti dojke,
- određene životne navike.
Ultrazvuk ili mamografija?
Ultrazvuk dojki preporučuje se kao prvi izbor za žene mlađe od 40 godina ili kao nadopuna mamografiji kod starijih žena. Ova metoda je potpuno neinvazivna, sigurna i obično se radi jednom godišnje. Početak ultrazvučnih pregleda preporučuje se između 20. i 30. godine života, ovisno o prisutnosti rizičnih čimbenika.
Uz klinički pregled dojki, ultrazvuk je ključan alat za otkrivanje promjena koje mamografija možda ne može detektirati zbog gušće strukture tkiva dojki kod mlađih žena. Važno je napomenuti da su mamografija i ultrazvuk komplementarne metode te da jedna ne isključuje drugu.
Mamografija je rendgenski pregled dojki kojim se mogu otkriti tumori ili neke druge promjene na dojci koje su premalene da bi se mogle otkriti samopregledom ili kliničkim pregledom. Mamografija može zabilježiti promjene na dojci oko dvije godine prije u odnosu na klinički pregled zasnovan na simptomima ili opipanoj kvržici.
Kada se naručiti na pregled? U žena koje imaju menstruaciju, pregled mamografije se radi od 5. do 10. dana ciklusa, dok se kod žena koje nemaju menstruaciju može izvesti bilo koji dan u mjesecu.
Magnetska rezonancija dojki (MR dojki)
Magnetska rezonancija dojki (MR dojki) predstavlja naprednu, neinvazivnu dijagnostičku metodu koja koristi snažna magnetska polja, radiovalove i sofisticirane računalne programe za stvaranje detaljnih slika tkiva dojke. Tijekom MR pregleda dojki leži se potrbuške u uređaju za magnetsku rezonanciju. Kada i zašto trebamo ovaj pregled?
- Visoka osjetljivost i preciznost: MR dojki posebno je korisna kod žena s gustim tkivom dojki, gdje tradicionalne metode poput mamografije ili ultrazvuka mogu imati ograničenja. Metoda omogućuje otkrivanje vrlo sitnih i u ranim stadijima promjena koje bi mogle proći nezamijećeno kod drugih dijagnostičkih pristupa.
- Individualizirani pristup: pacijentice s visokim rizikom od razvoja karcinoma dojke ili one koje su već imale abnormalne nalaze mogu imati koristi od detaljnije analize koju nudi MR. Time se omogućuje prilagođeni pristup svakom pacijentu i osigurava da svaka promjena bude pravovremeno identificirana.
- Neinvazivna i sigurna metoda: budući da MR dojki ne koristi ionizirajuće zračenje, predstavlja sigurnu alternativu.
Na kraju, važno je podsjetiti i na važnost redovitog samopregleda dojki koje bi žene bi trebale provoditi barem jednom mjesečno već od spolne zrelosti, a svakako nakon 25. godine života. Pročitajte naš blog na temu kako treba provoditi samopregled dojki.
Nadamo se da ćete iskoristiti naših 10% popusta kako biste obavili neku od ovih važnih pretraga. Naše cijene su vidljive u cjeniku.
Slobodno nas kontaktirajte imate li dodatna pitanja.