Ultrazvuk je neinvazivna medicinska dijagnostička metoda.
Ultrazvučni pregled, sonografija ili ehosonografija koristi malu ultrazvučnu sondu i gel kako bi tijelo pacijenta izložili visoko frekventnim valovima zvuka. Ultrazvuk je sigurna i bezbolna dijagnostička metoda, a stvara slike unutrašnjosti tijela koristeči valove zvuka. Ultrazvučni pregled NE KORISTI ionizirajuće zračenje (kao röntgenske zrake). Kako se ultrazvučne slike stvaraju u realnom vremenu, ultrazvukom je moguće prikazati i strukturu i gibanje unutarnjih organa, kao i protok krvi u krvnim žilama. Dopplerski ultrazvuk je posebna ultrazvučna metoda kojom se analizira protok krvi unutar krvnih žila.
U Medicinskom centru Gorica možete napraviti ove preglede ultrazvukom:
- „Za nju”(UZV štitnjače + UZV dojki + UZV abdomena)
- „Za njega”(UZV štitnjače + UZV abdomena + CD karotidnih arterija i VB sliva ili UZV i CD testisa)
- „Limfni čvorovi”(UZV vrata+ UZV abdomena + UZV pazuha/aksila + UZVprepona/ingvinuma)
- UZV štitnjače
- UZV vrata
- UZV dojki
- UZV i CD dojki
- UZV jedne dojke (kontrolni pregled)
- UZV kompletnog abdomena (jetra, žučni mjehur, slezena, gušterača, bubrezi, mokraćni mjehur, prostata)
- UZV gornjeg abdomena (jetra, žučni mjehur, slezena, gušterača)
- UZV donjeg abdomena(bubrezi, mokraćni mjehur, prostata)
- UZV jetre i žučnog mjehura
- UZV bubrega
- UZV + CD bubrega
- UZV mokraćnog mjehura
- UZV trbušne stjenke
- UZV prostate
- UZV + CD testisa
- UZV površinskih struktura
- UZV pazuha (aksila)
- UZV prepona (ingvinuma)
- UZV lokomotornog sustava (zglob)
- UZV dječjih kukova
Cjenik je dostupan na posebnoj stranici.
Kako izgleda ultrazvučni pregled?
Ultrazvučni pregled se, uglavnom, smatra bezbolnom, neinvazivnom dijagnostičkom metodom. Sam pregled traje između 15 minuta pa i do sat vremena. Većina pregleda izvodi se sa ultrazvučnom sondom prislonjenom uz kožu, sa zvučnim valovima usmjerenim prema organu ili dijelu tijela koji se analizira. Pacijent se polaže u najudobniji položaj u kojem je liječniku i dalje omogućen dostup pregledavanom dijelu tijela (najčešće ležeći na leđima).
Pregledavani dio tijela se prekrije manjom količinom gela kako bi se eliminirao zrak između sonde i kože. Liječnik pomiče sondu preko pregledavanog dijela tijela kako bi generirao slike.
Vjerojatno ćete osjetiti blagi pritisak sonde dok se pomiče preko pregledavanog dijela tijela te ako je područje osjetljivo možete osjetiti bol, ali sami valovi zvuka ne uzrokuju bol.
Ukoliko se koristi Dopplerski ultrazvuk možete čuti pulsno “šuštanje” koje mijenja visinu tona dok se pregledava protok krvi.
Postoje i invazivni tipovi ultrazvučnih pregleda poput:
- transezofagealnog ultrazvuka (analiza srca),
- transrektalnog ultrazvuka (analiza prostate),
- transvaginalnog ultrazvuka (analiza maternice i jajnika),
Ovaj tip pregleda obavlja se na taj način kako bi se sonda što više približila pregledavanom dijelu tijela te na taj način možemo dobiti kvalitetnije slike.
Ultrazvuk i negativne posljedice ?
Kod standardnog dijagnostičkog ultrazvučnog pregleda nema poznatih štetnih učinaka na ljude.
Koja su ograničenja ultrazvučnog pregleda? Ultrazvučne valove prekida zrak ili plin; dakle ultrazvuk nije idealna metoda za pregled zrakom ispunjenih crijeva ili organa koji su prikriveni crijevima. Krupne pacijente je teže pregledati ultrazvukom zbog veće količine tkiva koje atenuira (oslabljuje) zvučne valove na putu do pregledavanog organa. Ultrazvuk ne penetrira u kost i zbog toga se može vidjeti samo vanjska površina koštanih struktura, a ne i njihova dubinska struktura (osim u novorođenčadi koji imaju veći udio hrskavice u građi skeleta od starije djece i odraslih).