Mamografija, ultrazvuk i samopregled dojki – zašto su važni?

Treba li nam mamografija ili ultrazvuk, koliko često i od koje godine ih moramo činiti? Kako napraviti samopregled dojki?, samo su neka od pitanja na koje odgovaramo u nastavku priloga kojim, zajedno s našom odličnom akcijom, obilježavamo listopad – mjesec posvećen podizanju svijesti o raku dojke i važnosti pregleda.

Mamografija se preporučuje ženama iznad 40 godina, dok je ultrazvuk dojki sigurna i neinvazivna metoda prikladna za sve dobne skupine. Magnetska rezonancija dojki koristi se kod sumnji na dublje promjene u tkivu dojki i kod žena s gustim tkivom, omogućavajući detaljniji prikaz nego mamografija ili ultrazvuk. No, recimo koju riječ više o tome u nadi da ćemo vas potaknuti da odvojite vrijeme za brigu o sebi i dogovorite pregled dojki.

Podsjećamo vas da imamo akciju koja vam nudi popust i besplatne preglede tijekom listopada.

Roza vrpca simbol je borbe protiv raka dojke i globalni znak podrške podizanju svijesti o važnosti prevencije, ranog otkrivanja i liječenja ove bolesti. Nosimo je u listopadu kako bismo podržali one koje su pogođene i podsjetili na važnost redovitih pregleda.

Mamografija: ključan pregled za žene iznad 40 godina

Mamografija je rendgenska pretraga dojki koja omogućava rano otkrivanje promjena u tkivu dojke. U razvijenim zemljama, uključujući Hrvatsku, organizirani su programi probira (screening) u kojima se ženama između 40 i 70 godina preporučuje mamografsko snimanje svake dvije godine. U okviru programa probira na mamografski pregled u Hrvatskoj pozivaju se žene u dobi 50 do 69 godina. Više od 90 % bolesnica s rakom dojke može se izliječiti ako se dijagnoza postavi u početnom stadiju i ispravno liječi.

Tijekom mamografije izrađuju se dvije karakteristične snimke svake dojke. Mamografija se obavlja u prvoj polovici menstrualnog ciklusa kod premenopauzalnih žena, a njezina učestalost ovisi o riziku svake žene, što procjenjuje liječnik. Kod žena niskog rizika, mamografija se preporučuje svake druge godine, dok se za žene s povišenim rizikom, poput onih s obiteljskom poviješću raka dojke, pregled može obavljati i češće.

Više od 90 % bolesnica s rakom dojke može se izliječiti ako se dijagnoza postavi u početnom stadiju i ispravno liječi.

Ultrazvuk dojki – neinvazivna i sigurna metoda za sve dobne skupine

Ultrazvuk dojki preporučuje se kao prvi izbor za žene mlađe od 40 godina ili kao nadopuna mamografiji kod starijih žena. Ova metoda je potpuno neinvazivna, sigurna, i obično se radi jednom godišnje. Početak ultrazvučnih pregleda preporučuje se između 20. i 30. godine života, ovisno o prisutnosti rizičnih čimbenika.

Uz klinički pregled dojki, ultrazvuk je ključan alat za otkrivanje promjena koje mamografija možda ne može detektirati zbog gušće strukture tkiva dojki kod mlađih žena. Važno je napomenuti da su mamografija i ultrazvuk komplementarne metode i da jedna ne isključuje drugu.

Ultrazvuk dojki preporučuje se kao prvi izbor za žene mlađe od 40 godina ili kao nadopuna mamografiji kod starijih žena.

Zašto žene izbjegavaju mamografiju i radije biraju ultrazvuk?

Nerijetko se događa da žene redovito dojke pregledavaju ultrazvukom smatrajući da kako će on pokazati ako se nešto “događa” i izbjegavaju mamografiju. Prema našem višegodišnjem stručnom iskustvu, možemo zaključiti kako mamografiju mnoge žene izbjegavaju jer uređaj, mamograf, zrači pa ga smatraju štetnim i nepotrebnim.

Specijalistica radiologije Medicinskog centra Gorica, Maja Leder, dr. med, dala nam je svoje mišljenje na tu temu:

“Kao žena i majka, razumijem taj strah od ‘zračenja’ i istina je kako je upravo ta bojazan česta prepreka zašto žene ne zakazuju redovito svoje mamografske preglede.

Reći ću vam iskreno: imate li manje od 40 godina i nema posebnih indikacija, zaboravite na mamografiju! No, ono što svakako trebate redovito raditi je samopregled dojki i ultrazvuk dojki. Ako ste stariji od 40 godina, mamografija bi se trebala raditi svake druge godine i nemojte čekati 50. godinu života, pogotovo ako imate karcinom dojke u obitelji.

Uvijek ističem kako je važno spoznati kako su ultrazvuk i mamografija dvije različite metode koje se međusobno nadopunjuju. Prilikom godišnjeg ultrazvuka dojki uvijek se dogovorimo kada je vrijeme za sljedeći ultrazvuk ili mamografiju.”

Magnetska rezonancija dojki (MR)

Magnetska rezonancija dojki (MR) neinvazivna je metoda koja koristi snažna magnetska polja, radiovalove i računalo za detaljan prikaz tkiva dojke. Posebno je korisna kod žena s gustim tkivom dojki, gdje mamografija i ultrazvuk mogu biti manje pouzdani. MR dojki omogućuje preciznije otkrivanje sumnjivih promjena, posebno kod visokorizičnih pacijentica ili kod onih s prethodnim abnormalnim nalazima. U slučaju da ste u nedoumici treba li vam mamografija, ultrazvuk ili MR dojki, rado ćemo vas uputiti svojim stručnim savjetom.

Kada i kako napraviti samopregled dojki?

Žene bi trebale provoditi samopregled dojki već od spolne zrelosti, a svakako nakon 25. godine života. Kako bismo bile što bolje upoznate sa samom građom dojki, i što ranije otkrile ikakve sumnjive promjene, preporuča se raditi ga barem jednom mjesečno. Najbolje je obaviti ga tjedan ili dva nakon početka mjesečnice, a ako nema više mjesečnicu najbolje je odrediti jedan dan u mjesecu kada će to učiniti

Više od 80 % žena otkriva kvržicu u dojci upravo putem samopregleda i zato je on jako važan u ranom otkrivanju raka dojke. Pročitajte i prilog na temu kvržice u dojci kod tinejdžera. 

Samopregled dojki je jednostavan postupak:

  • jagodicama prstiju trebamo detaljno proći dojku,
  • u ležećem i uspravnom položaju
  • ali i ispred zrcala da provjerimo simetričnost.

Budući da je samo tkivo dojke pomalo “grudasto”, nismo li sigurne jesmo li napipale neku kvržicu, treba usporediti taj dio dojke s istim dijelom na drugoj dojci. Osjet je isti? Najvjerojatnije je to normalno žljezdano tkivo. Niste sigurni? Najmudrije je javiti se liječniku.

. Prilikom samopregleda posebnu pozornost treba obratiti na sljedeće znakove:

  • otkrivanje kvržice pri opipu,
  • zadebljanje u dojci,
  • povećanje jedne dojke,
  • bilo kakve promjene na koži bradavica i dojki,
  • iscjedak iz bradavice,
  • bolovi u dojci.

U slučaju da otkrijete neku nepravilnost, kvržicu i slično, obavezno se javite svom liječniku ili se obratite nama i zatražite pregled.

Rak dojke

Samo da podsjetimo, rak dojke je zloćudna bolest koja nastaje kad normalne žljezdane stanice dojke promjene svoja svojstva te počnu nekontrolirano rasti, umnožavati se i uništavati okolno zdravo tkivo. Takve promijenjene stanice mogu potom otići u limfne i/ili krvne žile te tako proširiti bolest u druge dijelove tijela.  Prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo rak dojke najčešće je sijelo raka u žena u svijetu te predstavlja velik javnozdravstveni problem. Također, i u Hrvatskoj je rak dojke najčešće sijelo raka od kojeg obolijeva četvrtina žena novooboljelih od raka.

Redovitim pregledom koji uključuje samopregled, mamografiju te ultrazvučni pregled rak dojke se može otkriti u ranom stadiju kada su šanse za izlječenje i preživljavanje puno veće. Većina slučajeva raka dojke dijagnosticira se kod starijih žena (najviše stope su u skupini žena između 65 i 69 godina, čak preko 80 % novooobljelih je starije od 50 godina). Od raka dojke mogu oboljeti i mlađe žene, iako rjeđe, pa je stoga važno da se već od najranije mladosti započne sa redovitim pregledima grudi.

Obratite se  Medicinskom centru Gorica i zatražite mišljenje naših specijalista radiologije koji pregled vam preporučujemo. Slobodno iskoristite kontakt obrazac na našoj web stranici.

Ne zaboravite da putem naše akcije u listopadu nudimo besplatne preglede i popust na MR dojke.

 

 

 

Cijena:

No data found.

Važna napomena:

Važno je napomenuti da su mamografija i ultrazvuk komplementarne metode i da jedna ne isključuje drugu.
Rezervacija termina pregleda

Možda će vas zanimati i:

Možda će vas zanimati.

Listopadska akcija za zdravlje dojki: popusti i besplatni pregledi!
No data found.
Što učiniti kad se pojavi kvržica u dojci kod tinejdžera?
No data found.
Sudjelovali smo na manifestaciji Petek na Gorice
No data found.