Ultrazvuk testisa je neinvazivna medicinska dijagnostička metoda. Ultrazvučnim pregledom skrotuma (mošnje) prikažu se slike testisa i okolnih tkiva.
Ultrazvučni pregled, sonografija ili ehosonografija koristi malu ultrazvučnu sondu i gel kako bi tijelo pacijenta izložili visoko frekventnim valovima zvuka. Ultrazvuk je sigurna i bezbolna dijagnostička metoda, a stvara slike unutrašnjosti tijela koristeči valove zvuka. Ultrazvučni pregled NE KORISTI ionizirajuće zračenje (kao röntgenske zrake). Kako se ultrazvučne slike stvaraju u realnom vremenu, ultrazvukom je moguće prikazati i strukturu i gibanje unutarnjih organa, kao i protok krvi u krvnim žilama.
Dopplerski ultrazvuk je posebna ultrazvučna metoda kojom se analizira protok krvi unutar krvnih žila.
Ultrazvuk testisa i kada se obično koristi?
Ultrazvučni pregled skrotuma je osnovna slikovna pretraga za evaluaciju poremećaja testisa (sjemenika) i epididimisa ili dosjemenika (cjevasta struktura koja se nalazi odmah uz testis i sakuplja spermu koju stvara testis) te skrotuma (mošnje).
Ova pretraga tipično se koristi za:
- evaluaciju tvorbe koju je pacijent napipao kako bi se odredilo radi li se o cističnoj ili solidnoj tvorbi te gdje je smještena.
- dijagnozu traume skrotalnog područja.
- dijagnozu uzroka skrotalne boli ili naticanja, poput torzije ili upale.
- evaluaciju uzroka neplodnosti poput varikokele.
- lociranje nespuštenog testisa.
Naglu pojavu boli u skrotumu treba shvatiti ozbiljno. Najčešći uzrok skrotalne boli je epididimitis, upala epididimisa. Tretira se antibioticima. Ukoliko se ne liječi na vrijeme, to stanje može uzrokovati stvaranje apscesa i gubitak protoka krvi kroz testise.
Ultrazvuk testisa se također učestalo koristi za lociranje odsutnog ili nespuštenog testisa.
Procjenjuje se da oko 3% dječaka rođenih u punom terminu imaju nespušteni testis. Testis normalno migrira iz abdomena kroz ingvinalni kanal na uobičajenu poziciju u skrotalnoj vreći. Ukoliko se tamo ne nalazi, vjerojatno je da se zaustavio na putu te se nalazi u ingvinalnoj regiji, u kojem slučaju će biti dostupan pregledu ultrazvukom. Ukoliko testis nije napustio abdominalnu šupljinu moguće je da je nedostupan i ultrazvučnoj detekciji. Ukoliko se testis ne pronađe, potrebno je konzultirati urologa radi odluke o potrebi za dodatnim snimanjima kao MR. Ako se testis pronađe u ingvinalnoj regiji, može ga se spustiti u skrotum. Ako zaostane u abdomenu predugo, može postati kancerozan i bit će ga potrebno ukloniti.
Ultrazvuk može detektirati torziju testisa, zavrtanje oko svoje osi sa prekidom dotoka krvi u testis. Torzija se obično javlja u vrijeme adolescencije, rijeđe u neonatalnom periodu i vrlo je bolna. Torzija zahtjeva hitnu kiruršku intervenciju kako bi se izbjeglo trajno oštećenje testisa.
Ultrazvuk se također može primijeniti za lokaciju i evaluaciju tvorbi (kvržice ili tumori) u testisu i u drugim strukturama skrotuma. Kolekcije tekućine i abnormalnosti krvnih žila mogu se doimati poput tvorbi i jednostavno analizirati ultrazvukom. Tvorbe unutar i izvan testisa mogu biti benigne ili maligne i treba ih pregledati odmah nakon što se primijete.