Piše: Maja Leder, dr. med , specijalist radiologije
Medicinski centar Gorica vam stoji na raspolaganju s velikim zadovoljstvom. Ultrazvučni pregled dječjih kukova svakako pripada među najvažnije preventivne preglede u razvoju dojenčeta kako bi se na vrijeme prepoznao najčešći razvojni poremećaj lokomotornog sustava. Kada ga treba napraviti, zašto te što je displazija kuka – doznajte u nastavku.
Ultrazvuk dječjih kukova
Kada djetešce dođe na svijet, klinički pregled se radi odmah po rođenju ili u roku 24 sata. Čini ga i pedijatar prilikom redovitih pregleda dojenčeta. Međutim, ultrazvuk dječjih kukova je jedina pouzdana metoda koja može isključiti ili potvrditi razvojni poremećaj zgloba kuka djeteta i taj se pregled obavlja u dobi od 4. do 8. tjedna starosti.
Bezbolan je i neškodljiv za dijete, a tijekom pregleda:
- provjerava se izgled anatomskih struktura kukova
- mjere se kutovi između hrskavičnih struktura čašice zdjelične kosti (acetabuluma) i glave bedrene kosti (metoda po Grafu).
U našem centru dobit ćete detaljan opis i slikovni prikaz kukova vašeg djeteta s analizom i procjenom zrelosti kukova uz pojašnjenje i zaključak obavljenog pregleda.
Prepozna li se NA VRIJEME razvojni poremećaj kukova, ortoped će moći liječenje provoditi konzervativnim metodama, najčešće Pavlikovim remenčićima, no ne otkrije li se poremećaj pravodobno, a to je do 3. mjeseca života, često zaostaju deformiteti.
Deformiteti su skraćenje noge, šepanje i bol, a u težim slučajevima i invalidnost. Tada se više ne može liječiti konzervativnim metodama nego se najčešće mora pristupiti operativnom zahvatu.
Javite nam se već danas i naručite svoje dijete za ultrazvučni pregled kukova.
U nastavku vas želimo upoznati s mogućim uzrocima i rizičnim čimbenicima u nastanku displazije kukova.
Displazija kuka
Kuk je zglob koji se sastoji od čašice na zdjeličnoj kosti (acetabulum) te glave bedrene kosti. Ne razvije li se zglobna čašica dovoljno (displazija), dolazi do nepotpunog kontakta (subluksacije), a ponekad i do potpunog gubitka kontakta između čašice i glave bedrene kosti (luksacija ili iščašenje).
Uzroci i rizični faktori u nastanku displazije kukova mogu biti:
- nasljedni faktori – pozitivna obiteljska anamneza
- položaj djeteta zatkom u maternici
- rođenje zatkom
- u nekim kulturama – povijanje djece s ispruženim nogama
- činjenica je: displazije kuka su češće u ženske djece
Vjerujemo da se slažete s nama kako je taj pregled uistinu važno kvalitetno, precizno i na vrijeme učiniti. Bit će nam drago date li svoje povjerenje našem timu liječnika.
S radošću čekamo vas i vašu bebu, javite nam se!
S radošću čekamo vas i vašu bebu, javite nam se!