Rendgen tj. rendgenski pregled je najstariji i najčešće korišten oblik medicinskog snimanja.
Rendgen koristi vrlo malu dozu ionizirajućeg zračenja kako bi se stvorile slike unutarnjih struktura tijela. Rendgenski snimci nam koriste za pomoć u dijagnosticiranju prijeloma kostiju, traženju ozljeda ili infekcija te lociranju stranih tijela u mekom tkivu. Neke rendgenske pretrage mogu koristiti kontrastno sredstvo na bazi joda ili barija kako bi poboljšale vidljivost određenih organa, krvnih žila, tkiva ili kostiju.
Budući da je tijekom procesa snimanja RTG-om važno da je pacijent miran, moguće je da vas zamolimo da zadržite dah. Za vrijeme snimanja, medicinsko osoblje će se nalaziti izvan prostorije u kojoj se snimate. Uobičajeno je da se jedan dio tijela snima iz više kutova, neka vas to ne čudi.
Rendgen pretrage – RTG
RTG pretrage koje možete napraviti u Medicinskom centru Gorica su:
- RTG srca i pluća (jedan smjer)
- RTG srca i pluća + profil
- RTG segmenta kralježnice (standardne snimke)
- RTG segmenta kralježnice (standardne i funkcijske snimke)
- RTG segmenta kralježnice (funkcijske snimke)*
- RTG cijele kralježnice
- RTG kostiju (jedan segment u dva smjera)
- RTG zglobova (jedan segment u dva smjera)
- RTG paranazalnih sinusa (PNS)
Saznajte cijene naših RTG pretraga.
Rendgen – prednosti vs rizici
U slučaju da ste slomili kost u svom tijelu (što često ne morate uopće vidjeti izvana na tkivu), svakako najbrži i najbolji način za provjeru je rendgenska pretraga tj. RTG pretraga kostiju. Općenito, rendgensko snimanje je uistinu najbrži i najjednostavniji način da se vide promjene na kostima i zglobovima. Nakon rendgenskog snimanja u tijelu pacijenta ne ostaje nikakvo zračenje.
Budući da živimo u digitalnom dobu, možda vas ovi podaci sad na neki način utješe ili uplaše, ali činjenice je da doza zračenja koju tijelo primi prilikom jednog snimanja kosti jednaka je dozi zračenja koju tijelo primi iz okoline tijekom jednog dana.